آموزش نصب و سرویس و تعمیر کولر گازی

آنچه باید درباره خرید کولر گازی بدانید؟

آنچه باید در رابطه با خرید کولر گازی بدانید ؟

آنچه باید در رابطه با خرید کولر گازی و پشتیبانی آن بعد از خرید بدانید ؟!

 

 • فاکتورهای زیادی وجود دارد که مشتریان اسپلیت ها در مورد آن آگاهی و اطلاعی لازم و کافی را ندارند. ما در این مقاله که در رابطه با خرید کولر گازی است، به شما خواننده گرامی نکات مهم مربوط به آن را گوشزد کنیم تا ذهن شما را به نسبت این خرید روشن تر نماییم. با ما همراه باشید.

کولر گازی پنجره ای یا اسپلیت (کولر گازی دیواری) ؟

شما قبل از اینکه برای مشاهده و خرید کولر گازی اقدام کنید باید بررسی کنید که کدامیک از انواع کولر گازی ها را می خواهید کولر گازی دیواری (اسپلیت) یا کولر گازی پنجره ای ؟
 بسته به نوع اتاق و نیازهایی که مطرح است باید تهویه مطبوع مناسب را انتخاب نمود.اگر شما مستاجر هستید پیشنهاد ما به شما خرید کولر گازی پنجره ای می باشد چون حمل ونقل و نصب آن آسانتر می باشد ،تغییر مکان و انتقال مکرر اسپلیت دیواری جالب نیست حتی اگر ۲ یا ۳ سال یکبار انجام شود.
کولر گازی پنجره ای پرسرو صدا تر است در مقایسه با اسپلیت ها ،پس اگر توانایی مالی دارید خرید اسپلیت برای شما بهتر خواهد بود.
همچنین کولر گازی دیواری یا همان اسپپلیت سریعتر اتاق و محیط را خنک تر می نماید چون درب باز شونده ی پهن تر و عریض تری دارد که در سکوت اینکار را انجام می دهد،مخصوصا اگر شما در نظر دارید اسپلیت اینورتر را خریداری نمایید از برندهای معروف مانند اجنرال،ال جی،سامسونگ به سختی صدایی از این اسپلیت ها به گوش شما خواهد رسید.
برای اطمینان از کارکرد خوب یونیت خارجی که شامل کمپرسور و کندانسور است بهتر آنست که  آنها را دز زیر سایه نصب نمود تا جریان هوا را بهتر انتقال دهند اگر چه شرط ضروری نیست.
همچنین اسپلیت دیواری بهره وری و طراحی زیباتری به نسبت کولر های پنجره ای دارد.اسپلیت دیواری در طولانی مدت هم پاسخگوی بهتری برای مشتریان بوده است.

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ و واحد انرژی (BTU)

در ادامه بحث نکات خرید کولر گازی می پردازیم به نکته حیاتی دیگر در انتخاب کولر گازی،که ظرفیت درست یا واحد انرژی آن یا اصطلاحا BTU یک کولر گازی می باشد.خرید یک اسپلیت با ظرفیت پایین با توجه به نیازهای واقعی شما، یک ایده بد خواهد بود زیرا اسپلیت باید بیشتر کار کند تا دمای مورد نیاز شما را حفظ کند، در نتیجه مصرف انرژی بیشتری نسبت به همیشه مورد نیاز خواهد بود.
یا اگر شما یک اسپلیت با ظرفیت بیشتر در مقایسه با نیاز خود خریداری نمائید، نه تنها شما هزینه های انرژی بیشتری را باید پرداخت کنید، از طریق خنک کردن بیش از اندازه هیچکس احساس راحتی را یک اسپلیت به ما می دهد پیدا نخواهد کرد.

راهنمای خرید کولر گازی پرتابل یا قابل حمل

کولر گازی پرتابل نوع دیگری از کولرگازی است که عملکردی مشابه کولرهای پنجره ای دارد با این تفاوت که کولر به طور کامل در داخل اتاق قرار می گیرد . یک لوله خروجی هوای گرم نیز از پشت دستگاه به بیرون وصل خواهد شد ( تقریبا مانند بخاری گازی) . محدودیت این نوع کولر ها میزان سرمادهی است . معمولا این کولر ها با توجه به قرارگیری کمپرسور در داخل دستگاه توان زیادی ندارد وفقط قابل استفاده در فضاهای کوچک می باشد.

همچنین اگر یک اسپلیت با ظرفیت بالا را برای یک فضای کوچک استفاده نمایید سبب ایجاد بوی ناخوشایند و نامطلوبی می شود که غیر قابل تحمل خواهد بود.

انتخاب متراژ مناسب برای خرید اسپلیت امری واجب است.اغلب سوال می شود که متراژ مورد نظر را چگونه محاسبه کنیم.در زیر به این مساله می پردازیم:

نکته ی مهم در راهنمای خرید کولر گازی: اگر شما در مکانی زندگی می کنید که آب و هوا در آنجا به شدت گرم است مثلا در تابستان دمای هوا بالای ۴۵ تا ۵۰ درجه می شود شما باید ۵۰۰۰ BTU به ظرفیت کولر گازی تان اضافه نمایید.

برچسب انرژی روی کولر گازی

بزرگترین ترس مصرف کنندگان در هنگام خرید یک تهویه مطبوع، هزینه انرژی برای اجرای آن است. این یک سوال بسیار رایج است که به ذهن مشتری مبتدی می رسد، که چقدر برق در هر ماه مصرف می کند؟ یا چه نوع برچسب انرژی خریداری کنند ؟
حرف A نشانگر بیشترین بازدهی یعنی مصرف برق کم و هوای خنک تر و حرف G نشان دهنده کمترین میزان بازدهی یعنی مصرف برق زیاد و هوای نسبتا خنک دستگاه است. همچنین علامت اضافه یا پلاس (+)  مقابل حرف A نمایش دهنده میزان بالاتری از مصرف بهینه است که بصورت A +  و  A ++  نمایش داده میشود . بنابراین مناسب ترین برچسب انرژی در کولرگازی اسپلیت همان برچسب انرژی A + و A ++  است.
در کولر های گازی بدون اینورتربازده انرژی آنها به ندرت به A می رسد در حالیکه در کولرهای گازی جدید که از گاز R410A و اینورتر در آنها بکار رفته است بازده عملکرد آنها تا ++A هم بالا می رود.این بدین معناست که کولرهای اینورتر مصرف انرژی بسیار کمتری به نسبت کولرهای پیستونی دارند.
باتوجه به اینکه کولرهای گازی اینورتر دارای رده انرژی بالاتری ( برچسب انرژی A + و A ++ ) هستند توصیه اکید می کنم اگر بودجه کافی دارید حتما مدلهای اینورتر را خریداری نمایید چون در فاصله زمانی ۱ تا ۳ سال بازگشت سرمایه شما تضمین خواهد شد.
در نتیجه هرچه رتبه دستگاه بیشتر باشد، کارآیی آن نسبت به میزان انرژی که مصرف می کند بیشتر می باشد.

امتیازات بهره وری انرژی (Energy Efficiency Ratings (EER 

بسیاری از شرکت ها رتبه بهره وری انرژی یا EER تهویه مطبوع خود را به عنوان یک دستاورد تبلیغاتی معرفی و سطح کارایی مدل های خود را به رخ خریداران خود می کشند.اما به نظر ما این نکته اهمیت آنچنان زیادی در بهره وری انرژی یک کولر گازی و تهویه مطبوع خانه ندارد. بهره وری انرژی یا EER با برچسب انرژی نسبت مستقیم دارد یعنی هرچه برچسب انرژی بالاتر باشد بهره وری انرژی یا EER نیز بالاتر خواهد بود. و تفاوت بهره وری انرژی یا EER بین مدل های تولیدکنندگان مختلف متفاوت بوده و حاشیه ساز است. از این رو مااهمیت زیادی برای بهره وری انرژی یا ERR قائل نیستیم و فکر می کنیم ویژگی های دیگری  نیز هستند که مهمتر باشند.

کولرگازی گرمایشی/سرمایشی مناسب تراست یا فقط سرمایشی؟

اگر در شهری زندگی می کنید که زمستان های سرد و تابستانهای گرم دارد، داشتن یک سیستم تهویه مطبوع از مهمترین ضروریات زندگی است. معمولا به دلیل کاهش هزینه ، بیشتر افراد کولر گازی سرمایشی می خرند و از خرید کولر سرد و گرم خودداری می کنند.دلیل دیگر نداشتن تجربه در زمینه گرم شدن محیط توسط سیستم تهویه مطبوع است.

آیا کولر گازی می تواند باعث گرم شدن محیط شود ؟

جواب بله است، اگر در منزل کولر گازی از نوع گرمایشی سرمایشی داشته باشید، برایتان تفاوتی ندارد هوای بیرون چگونه است ( سرد است یا گرم ) چون در هر صورت هوای خانه شما بسیار دلپذیر است.
پس توصیه می کنیم مدل گرمایشی و سرمایشی را تهیه کنید تا در هر دو فصل قابل استفاده باشد. البته بستگی به شهری که در آن زندگی می کنید دارد.
همچنین، کولر گازی در زمستان برای گرمایش بازدهی بیشتری دارد، زیرا در مقایسه با بخاری های اتاق صرفه جویی زیادی در انرژی می کند، که با سطح ثابت گرمایشی با سطح ثابت مصرف انرژی اجرا می شود. بنابراین، تهویه مطبوع گرم و سرد در مقایسه با یک بخاری گرم بسیار کارآمد است و دامنه ی بسیار بیشتری از اتاق شما را برای حرارت یکنواخت در زمستان پوشش می دهد.

آنچه از امکانات کولرگازی که نباید فراموش کنید … !

اکثر مشتریان تازه وارد که می خواهند کولرگازی برای خود تهیه کنند به سختی به ویژگی هایی که شرکتها ارائه می دهند نگاه می کنند. برخی از ویژگی های قابل توجه مانند Mosquito Away توسط LG، فیلتر PM2.5 در Daikin یا پاناسونیک، تمیز کردن خودکار فیلتر توسط هیتاچی وجود دارد.
با این حال در درازمدت ویژگی چرخش به چهار طرف چپ، راست، بالا، پایین بیشتر مورد توجه خواهد بود برخی از شرکتها به این ویژگی خنک کننده ۳ بعدی (۳D) هم می گویند.

سایر ویژگی های مهم در خرید یک کولرگازی و راه اندازی تهویه مطبوع در خانه

همچنین، داشتن فیلترهای هوا مانند فیلتر PM 2.5 یا ۳M در تهویه مطبوع گزینه خوبی است؛ با این حال، هزینه تهویه مطبوع را افزایش می دهد و اگر بودجه کافی ندارید به صرفه نیست.
یکی دیگر از قابلیت های جالب توجه این است که در صورت قطع برق، راه اندازی مجدد بصورت خودکار انجام شود. اکثر مردم این ویژگی را فراموش کرده اند و نباید این ویژگی را فراموش کنید!
رطوبت ساز، که فقط در مدل های بالا پیدا می شود، به دلایل بارانی و یا به افرادی که در مناطق نزدیک ساحل قرار دارند و با رطوبت بالا روبرو می شوند، مفید و بسیار مناسب است.
دکمه های درخشان و نور پس زمینه در صفحه نمایش کنترل از راه دور، مفید است، با این حال، صفحه نمایش با نور پس زمینه در اکثر مدل ها پیدا نمی شود، از این رو اهمیت زیادی ندارد.
آنچه باید در رابطه با خرید کولر گازی بدانید ؟
ویژگیهای دیگری مثل  Quick cool, Jet cool, Himalayan cooling نامگذاری های متفاوتی هستند که شرکتهای مختلف برای محصولات خود به کار برده اند که باید به آنها توجه کرد.مثلا ویژگی خنک کننده سریع Quick cool برای زمانی که شما نیاز به خنک کننده سریع در محیط دارید که از موقعیت خارج از منزل با شرایط شدید هوا برخورد کرده اید مناسب است و می تواند سریع شما را به خواسته تان برساند.
اگر شما در مکانی زندگی می کنید که پشه ها برای شما دردسر ایجاد کرده اند، یک ویژگی مانند Mosquito Away (دورکننده پشه) که فقط توسط کولر گازی LG ارائه می شود، در برخی از مدل ها مفید خواهد بود و این یک ترفند نیست، زیرا کارایی آن را در نسخه ی نمایشی Live by LG نشان داده شده است.

آلیاژ بکار رفته در کندانسور خنک کننده کولرگازی مس است یا آلومینیم؟!

هنگامی که تحقیق خود را در مورد خرید کولر گازی آغاز می کنید، ممکن است فروشندگان کولر گازی به شما بگویند کندانسور مسی بهتر است و مدلهایی که شما انتخاب نموده اید دارای کندانسور آلومینیومی هستند.

کدام یک بهتر است؟ کندانسور (کندانسر) مسی یا آلومینیومی؟

نوع مسی بهتر است ولی نمی توان خرید یک اسپلیت را صرفا به خاطر اینکه کندانسور مسی دارد به کسی توصیه کرد. به فرض اینکه آلومینیومی هم باشند این آلیاژهای آلومینیومی با مواد ضد زنگ پوشیده شده است (مهم نیست که آیا یک نام تجاری به آن اشاره می کند یا خیر، به طور پیش فرض توسط همه تولید کنندگان انجام می شود) و گفته شده است که از همان نوع آلیاژی است که در رادیاتور ماشین استفاده می شود. از این رو، این خازنها محکم هستند و برای سالها بدون هیچ گونه مساله ای ادامه خواهند داشت و این یک واقعیت است!
و رنگ های بکار رفته در پوشش ضد زنگ زدگی و خوردگی متفاوتند بعضی از آنها آبی ، بعضی از آنها سبز و بعضی شفاف هستند.از نظر بنده رنگها فقط ترفند بازاریابی است، چیزی بیشتر نیست. اگر نام تجاری واقعا پوشش ضد خوردگی را در نخی های کندانسور انجام ندهد، فقط به برند خود لطمه زده است.

نکاتی که در نصب کولرگازی بعد از خرید کولر گازی باید رعایت شوند :

در صورت خرید کولر گازی دیواری یا به اصطلاح اسپلیت حتما فاصله ی بین یونیت داخلی و خارجی را طبق استانداردها رعایت کنید و حداقل باید ۱۵ متر فاصله داشته باشند.
اگر برای اولین بار است که اسپلیت خریداری می کنید حتما از فروشنده بخواهید که یک نمونه از اسپلیت را برای شما نمایش دهد و نحوه ی استفاده از امکانات و ویژگیهای آن را فرا بگیرید چون شاید امکاناتی داشته باشد که شما نحوه ی استفاده از این ویژگیها و فعال کردن شان را ندانید.
این بسیار مهم است که بدانیم خدمات پس از فروش تولید کنندگان مختلف متفاوت هستند. مارک هایی مانند ال جی، اجنرال، سامسونگ و پاناسونیک در خدمات پس از فروش بهترین گزینه هستند. بدترین خدمات پس از فروش Voltas و Hitachi هستند. این شرکتها هر دو خدمات پس از فروش خود را به شرکتهای خصوصی منتقل کرده اند و مشتری راضی نیست.

نتیجه گیری در رابطه با خرید کولرگازی

امیدوارم مقاله راهنمای خرید کولر گازی برای شما عزیزان مفید بوده باشد خوشحال می شویم نظرات و تجربه های خود را در زمینه خرید کولر گازی با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط

یک نظر برای “آنچه باید درباره خرید کولر گازی بدانید؟

 1. Aldomaw نظرداد :

  Point effectively applied..
  drug prices comparison https://northwestpharmacylabs.com/ canadian pharmacies-247

 2. kursy_seo__ksot نظرداد :

  Как повысить трафик на сайт: курсы по SEO оптимизации
  курсы по seo https://www.kursy-seo1.ru/ .

 3. AlisaMuh نظرداد :

  You revealed that fantastically.
  cialis online prescription prices comparison legal canadian prescription drugs online

 4. AlisaMuh نظرداد :

  Fine tips. Kudos!
  viagra generic online pharmacy global pharmacy canada canadian pharmacy generic viagra

 5. Aldomaw نظرداد :

  Nicely put. Appreciate it!
  canadian prescriptions online https://northwestpharmacylabs.com/ viagra generic online pharmacy

 6. HaylieMonee نظرداد :

  Seriously a lot of very good knowledge.
  best online pharmacy https://sopharmsn.com/ walgreens pharmacy online

 7. HaylieMonee نظرداد :

  Excellent info. Appreciate it!
  prescription drug https://sopharmsn.com/ canadian prescription drugstore

 8. kraudlending_wvEt نظرداد :

  Преимущества и риски краудлендинга для инвесторов
  кофи краудлендинг http://www.kraudlending77.ru/ .

 9. FondaCor نظرداد :

  Wonderful posts. Thanks.
  canadian prescription drugs canadian pharmacies that are legit generic viagra online pharmacy

 10. FondaCor نظرداد :

  Wonderful advice. Kudos.
  online pharmacy online pharmacy without prescription prescription drug price comparison

 11. Lamamer نظرداد :

  I want to show you one exclusive program called (BTC PROFIT SEARCH AND MINING PHRASES), which can make you a rich man!

  This program searches for Bitcoin wallets with a balance, and tries to find a secret phrase for them to get full access to the lost wallet!

  Run the program and wait, and in order to increase your chances, install the program on all computers available to you, at work, with your friends, with your relatives, you can also ask your classmates to use the program, so your chances will increase tenfold!
  Remember the more computers you use, the higher your chances of getting the treasure!

  DOWNLOAD FOR FREE

  Telegram:
  https://t.me/btc_profit_search

 12. Destinibub نظرداد :

  Seriously a lot of excellent data!
  best online pharmacies no prescription cialis canadian pharmacy best non prescription online pharmacies

 13. Destinibub نظرداد :

  You said that effectively!
  cvs online pharmacy approved canadian pharmacies online canadadrugsonline

 14. EmilioQueri نظرداد :

  You actually said this perfectly!
  canadian discount pharmacy canadian pharmacy cialis canadian pharmacy 365

 15. EmilioQueri نظرداد :

  Kudos. Lots of knowledge.
  canadian discount pharmacy ed meds online online pharmacy without scripts

 16. HrypanleahFruig نظرداد :

  Seriously quite a lot of very good knowledge.
  canada pharmacies without script price prescription drugs international drug mart canadian pharmacy online store

 17. HrypanleahFruig نظرداد :

  Very good write ups. Thanks a lot!
  most reliable canadian pharmacies list of approved canadian pharmacies online drugstore pharmacy

 18. BruceCesia نظرداد :

  Join the fun at our Mexican online casino and discover why we’re the hottest destination for players seeking big wins and non-stop entertainment. caliente casino la clave para una vida lujosa.

 19. karkasnye_ixpi نظرداد :

  Каркасные дома под ключ: сколько стоит мечта о собственном доме?
  каркасные дома под ключ http://www.karkasnye-doma-pod-klyuch0.ru/ .

 20. SaeligTep نظرداد :

  You actually suggested this perfectly.
  pharmacy online canada pharmacy online approved canadian online pharmacies

 21. SaeligTep نظرداد :

  Wonderful info. Thanks a lot!
  pharmacy online no prescription canada online pharmacies reputable canadian mail order pharmacies

 22. Malloryswear نظرداد :

  You actually expressed this effectively.
  viagra canada list of approved canadian pharmacies on line pharmacy

 23. Malloryswear نظرداد :

  Many thanks. I appreciate this!
  pharmacy price comparison canadian pharmacies that are legit canadian drugstore online

 24. LinwoodUntot نظرداد :

  With thanks. I like it.
  prescription price comparison https://canadiandrugsus.com/ order medicine online

 25. LinwoodUntot نظرداد :

  Regards, I enjoy it.
  international pharmacies that ship to the usa https://canadiandrugsus.com/ online pharmacies in usa

 26. Deeannlom نظرداد :

  Whoa a good deal of helpful advice.
  canada drugs pharmacy online canadianpharmacy canadian drugs online pharmacies

 27. Deeannlom نظرداد :

  You said it nicely.!
  online pharmacy busted navarro pharmacy canada drug prices

 28. Dethorn نظرداد :

  Nicely put, Kudos!
  pharmacies online https://canadianpharmacylist.com/ medical information online

 29. Dethorn نظرداد :

  Fine advice. Kudos.
  canada pharmacies/account https://canadianpharmacylist.com/ online pharmacy no prescription

 30. NicolaRar نظرداد :

  Regards. Very good information.
  online medicine to buy northwest pharmacy/com best online canadian pharcharmy

 31. NicolaRar نظرداد :

  Fine write ups. Thanks.
  canadian online pharmacies legitimate by aarp canadian pharmacies-24h cialis generic pharmacy online

 32. DanicaJuity نظرداد :

  Kudos! Fantastic stuff.
  24 hour pharmacy https://canadianpillsusa.com/ cheap drugs

 33. Derwanrix نظرداد :

  Appreciate it! A lot of data.
  pharmacy price comparison canadian pharmacy viagra generic buying prescription drugs canada

 34. Derwanrix نظرداد :

  Amazing a lot of beneficial knowledge.
  pharmacy online no prescription canada pharmaceuticals online online pharmacy busted

 35. Curtisdet نظرداد :

  Кто не мечтал о своем доме на берегу моря? Коттеджный поселок Oasis Deluxe на побережье Геленджика, отличный выбор . Личный бассейн во дворе, вид на море и горы из окон вашего дома c развитой инфраструктурой 10 минут до пляжа «Голубая бухта»

 36. JamesHycle نظرداد :

  Агентство недвижимости МАНХЭТТЕН — все услуги: купля, продажа, обмен, аренда жилой и коммерческой недвижимости в Чехове и Южном Подмосковье. Помощь в получении ипотеки и другие услуги

 37. Rubencom نظرداد :

  Коттеджный посёлок Другая Жизнь — земля у озера. Лучший коттеджный посёлок в Клинском районе

 38. AmdtDat نظرداد :

  Superb write ups, With thanks!
  discount pharmacy online https://canadiantabsusa.com/ viagra canada

 39. Robertdraph نظرداد :

  Проверенные мастера компания Элита Сервис для ремонта оборудования и обслуживанию сетей и зданий

 40. CharlesImifs نظرداد :

  Lumiere — новый клубный квартал премиум-класса между Ильинским и Новорижским шоссе, в 9 км от Москвы.

 41. Nerrymed نظرداد :

  Hello from Happykiddi.

 42. Antoniourica نظرداد :

  ЖК Нахабино-Сквер предлагает доступные цены в новостройках на готовые квартиры. Нахабино-Сквер официальный сайт.

 43. TravisBef نظرداد :

  Агентство недвижимости Бутово покупка продажа квартир Бутово риелторы и специалисты по недвижимости в Бутово

 44. AmdtDat نظرداد :

  This is nicely expressed. !
  canada online pharmacy https://canadiantabsusa.com/ canadian viagra

 45. Opheliesek نظرداد :

  You reported that exceptionally well!
  canadian pharmacies that are legit online pharmacy india prescription drugs from canada online

 46. Opheliesek نظرداد :

  With thanks. Excellent stuff.
  trust pharmacy canada online pharmacy without a prescription canadian pharmacy world

 47. Aldomaw نظرداد :

  Incredible loads of valuable advice.
  canadian online pharmacy reviews https://northwestpharmacylabs.com/ canadian pharmaceuticals online

 48. Aldomaw نظرداد :

  Valuable information. With thanks!
  online pharmacy no prescription needed https://northwestpharmacylabs.com/ pharmacy canada

 49. Evadeamelits نظرداد :

  Information well considered..
  canada drugs pharmacy cialis online pharmacy canada drugs direct

 50. Evadeamelits نظرداد :

  Terrific content. Regards!
  canadian drugstore online price pro pharmacy canada health canada drug database

 51. HaylieMonee نظرداد :

  With thanks, I appreciate it!
  canada pharmacies https://sopharmsn.com/ drug price

 52. HaylieMonee نظرداد :

  Amazing a good deal of wonderful info!
  canada pharmacies online https://sopharmsn.com/ pharmacy online mexico

 53. AlisaMuh نظرداد :

  You definitely made the point!
  canada pharmacy no prescription global pharmacy canada pharmacy prices compare

 54. AlisaMuh نظرداد :

  You said that really well!
  discount pharmaceuticals pain meds online without doctor prescription pharmacy online drugstore

 55. zaym_yiPa نظرداد :

  Оформление займов без отказа: быстрый способ пополнить ваш бюджет
  взять займ без отказа срочно https://www.zaym-na-karty-bez-otkaza.ru/ .

 56. Josuerop نظرداد :

  Техника для сада и огорода, строительные инструменты – ИНСТРУМЕНТ-ВОЛОКОЛАМСК.РФ

 57. Jessekeddy نظرداد :

  Лучшие строительные материалы в Москве и Московской области, который мы нашли. При строительтве дачи все закупали у них Московский Центр Комплектации

 58. Marcosmix نظرداد :

  Премьер – интернет-магазин сантехники в Раменском и Жуковском

 59. Charlessmeno نظرداد :

  Право и жильё – Законы РФ о жилье. Полный сборник законов

 60. Alfredcow نظرداد :

  Арсенал ворот автоматические системы в Екатеринбурге

 61. AdrianFrach نظرداد :

  Аренда, покупка, продажа квартир в Лыткарино. Коммерческая недвижимость

 62. Verified casinos نظرداد :

  Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog. Im really impressed by your site.

 63. SteveLug نظرداد :

  Бизнес-центры Москвы. Информация по всем БЦ в Москве

 64. Andrewcen نظرداد :

  Первоклассная недвижимость Санкт-Петербурга. Фешенебельная двухуровневая квартира с дизайнерским ремонтом в лучшей части Санкт- Петербурга

 65. urist_vlMl نظرداد :

  9. Подробная консультация юриста по различным сферам права
  бесплатные юристы в москве бесплатные юристы в москве .

 66. bezlimit_hnMr نظرداد :

  Мобильный интернет без ограничений: тарифы, которые стоит рассмотреть
  сим карта ростелеком для модема http://mobilnyj-bezlimitnyj-internet.ru/ .

 67. moyka_okon_niEa نظرداد :

  Полный спектр услуг по мойке окон: от маленьких до больших объектов
  мойка окон москва https://www.mytie-okon1.ru/ .

 68. karkasnye_eyml نظرداد :

  Проекты каркасных домов: как выбрать лучший дизайн и планировку
  каркасные дома спб https://www.finskie-doma121.ru .

 69. zaym_rwKl نظرداد :

  Срочные займы без отказов: как повысить шансы на одобрение
  займы в займ https://www.oformit-mikrozajm-onlajn.ru/ .

 70. zaym_tbMt نظرداد :

  Займ с гарантией одобрения 100%: без скрытых платежей и комиссий
  100 займ на карту без отказа zajm-100-procentov-odobreniya.ru .

 71. zaymy_dtEl نظرداد :

  Займы без подтверждения работы: решите финансовые вопросы без задержек
  займ на карту без указания работы https://www.zajmy-bez-ukazaniya-raboty.ru/ .

 72. FondaCor نظرداد :

  Helpful stuff. Many thanks!
  prescription drugs prices walmart pharmacy online canadian pharmacy king

 73. Destinibub نظرداد :

  With thanks, Plenty of content!
  online medicine to buy canadian pharmacy certified canada pharmacy online medical information online

 74. zaym_sgKt نظرداد :

  Оформите займ через Госуслуги: быстро, безопасно и удобно
  займы онлайн через госуслуги http://www.zajm-cherez-gosuslugi.ru .

 75. EmilioQueri نظرداد :

  Useful postings. Kudos!
  compare prescription prices canadian pharmaceuticals online global pharmacy canada

 76. alexbushev نظرداد :

  Hello subscriber,

  I’ve got some fabulous news for you! Are you aware of notcoin? It’s a new currency that is going to be out soon. It works on the basis of TON – it’s a super technology that makes notcoin secure.

  Notcoin is not just coin. It’s a fun in Telegram, where you can mine notcoin by tapping on a coin in the chat. You can also invite friends, complete tasks and climb in the ratings.

  Notcoin is praised by some of the smartest investors in the world of cryptocurrencies. It has a huge community of enthusiastic players. And it has many advantages that make it higher than other currencies.

  Some of these benefits are:

  – Little energy goes for getting notcoin compared to other coins
  – Simple access through the Telegram app
  – Entertaining and joint fun that motivates engagement

  Seems cool, right? Well don’t waste this offer to participate the notcoin revolution. The only thing you need is to follow on this button and open your notcoin exploration today!

  Invitation: https://t.me/notcoin_bot?start=r_573790_14883336

  Grateful for your attention!

 77. zapoy_pipt نظرداد :

  Клиника лечения алкоголизма: комплексная реабилитация и поддержка
  центр реабилитации после алкоголизма https://vyvod-iz-zapoya163.ru/samara/czentr-reabilitaczii-ot-alkogolizma/ .

 78. zaym_rron نظرداد :

  Получите деньги до зарплаты: займ на карту без отказа и залога
  взять деньги до зарплаты https://zajm-do-zarplaty-na-kartu.ru/ .

 79. x4fab نظرداد :

  Great news! We’ve uncovered an exceptional solution to enhance your SMM and reCAPTCHA challenges.
  By utilizing our selfhosted IPv6 proxy, you’ll benefit from:

  Overcoming Google reCAPTCHA v2 and v3 challenges with ease.
  Utilizing an extensive array of unique IP addresses through IPv6 proxies, ensuring seamless navigation through bot protection systems.
  Improving security and privacy while bypassing restrictions imposed by bot protection mechanisms.
  Don’t let reCAPTCHA challenges hold you back. Contact us now to get started with our IPv6 proxy solution!

  https://skillset.surge.sh/posts/proxy-v6/

 80. AlfredVer نظرداد :

  Join the elite ranks of winners at our Mexican casino site. With exclusive rewards and VIP privileges, you’ll be treated like royalty every time you play. guru casino te da mucho.

 81. HrypanleahFruig نظرداد :

  Wow lots of valuable tips!
  prescription drugs without prior prescription drugstore online online pharmacy reviews

 82. SaeligTep نظرداد :

  Appreciate it, A good amount of postings!
  mexican pharmacies shipping to usa canadianpharmacy discount canadian drugs

 83. Edemit نظرداد :

  Hello subscriber,

  I’ve got some wonderful news for you! Do you know of notcoin? It’s a new currency that is about to be out soon. It works on the basis of TON – it’s a super technology that makes notcoin secure.

  Notcoin is not just coin. It’s a game in Telegram, where you can get notcoin by clicking on a icon in the chat. You can also create teams, perform missions and rank in the ratings.

  Notcoin is supported by some of the most famous connoisseurs in the world of cryptocurrencies. It has a expanding army of dedicated fans. And it has a ton of benefits that make it stronger than other currencies.

  Some of these advantages are:

  – Little light is needed for getting notcoin compared to other currencies
  – Simple access through the Telegram app
  – Pleasant and mutual activity that stimulates engagement

  Looks awesome, right? Well don’t miss this offer to participate the notcoin revolution. All you need is to click on this link and start your notcoin journey today!

  Link: https://t.me/notcoin_bot?start=r_573790_14883336

  Thanks for your attention!

 84. Malloryswear نظرداد :

  Nicely put, Thank you!
  canada prescription plus pharmacy cvs online pharmacy canadian pharmacies-24h

 85. Deeannlom نظرداد :

  Excellent advice. Thanks a lot!
  cheap viagra online canadian pharmacy ed meds online prescription price comparison

 86. NicolaRar نظرداد :

  Incredible many of wonderful data.
  cialis online pharmacy canadian pharmaceuticals online reviews discount prescription drug

 87. LinwoodUntot نظرداد :

  Thanks a lot, Good stuff!
  cialis online pharmacy https://canadiandrugsus.com/ canadian pharmacy generic viagra

 88. Derwanrix نظرداد :

  Helpful information. Thank you!
  ed meds online legal canadian prescription drugs online international drug mart canadian pharmacy online store

 89. LinwoodUntot نظرداد :

  Regards. I appreciate this!
  online pet pharmacy https://canadiandrugsus.com/ canadian pharmacies that are legit

 90. Dethorn نظرداد :

  Good facts. Kudos.
  pharmacy price compare https://canadianpharmacylist.com/ doctor prescription

 91. Opheliesek نظرداد :

  Helpful postings. Regards.
  publix pharmacy online ordering canada drug pharmacy canadian discount pharmacy

 92. Dethorn نظرداد :

  Great posts. Regards!
  canada prescriptions drugs https://canadianpharmacylist.com/ no prescription pharmacies

 93. Evadeamelits نظرداد :

  Thanks. Quite a lot of info.
  viagra pharmacy 100mg approved canadian online pharmacies viagra online canadian pharmacy

 94. DanicaJuity نظرداد :

  You said that really well!
  prescription drug price comparison https://canadianpillsusa.com/ best online international pharmacies

 95. DanicaJuity نظرداد :

  You said it adequately.!
  canadian drugs pharmacy https://canadianpillsusa.com/ global pharmacy canada

 96. AlisaMuh نظرداد :

  You actually revealed that perfectly!
  costco pharmacy pricing canadadrugs pharmacy canada pharmacies/account

 97. AmdtDat نظرداد :

  Incredible plenty of amazing knowledge!
  canadian pharmacy review https://canadiantabsusa.com/ national pharmacies online

 98. AmdtDat نظرداد :

  You actually expressed that really well!
  online pharmacy https://canadiantabsusa.com/ canadian mail order pharmacies

 99. Aldomaw نظرداد :

  You made your stand very effectively!.
  prescription drugs from canada https://northwestpharmacylabs.com/ rx pharmacy

 100. Aldomaw نظرداد :

  Incredible lots of great information.
  viagra from canada https://northwestpharmacylabs.com/ online pharmacies uk

 101. HaylieMonee نظرداد :

  Fantastic facts. Kudos.
  canada pharmacies without script https://sopharmsn.com/ online pharmacy viagra

 102. HaylieMonee نظرداد :

  Regards! An abundance of content!
  online medicine shopping https://sopharmsn.com/ online pharmacy canada

 103. travma_zuba_lror نظرداد :

  Поврежденные зубы: полный перечень услуг по лечению и восстановлению
  травма зубов клиника http://ushib-zuba.ru/ .

 104. implantacia_nvOn نظرداد :

  Зубные имплантаты: оптимальное сочетание цены и качества
  имплант сколько стоит https://implantaciya-kemerovo.ru .

ارسال نظر (کامنت)

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری با * نشان داده می شوند