آنچه باید درباره خرید کولر گازی بدانید؟

خانه » آنچه باید درباره خرید کولر گازی بدانید؟
آنچه باید در رابطه با خرید کولر گازی بدانید ؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

آنچه باید در رابطه با خرید کولر گازی و پشتیبانی آن بعد از خرید بدانید ؟!

 

  • فاکتورهای زیادی وجود دارد که مشتریان اسپلیت ها در مورد آن آگاهی و اطلاعی لازم و کافی را ندارند. ما در این مقاله که در رابطه با خرید کولر گازی است، به شما خواننده گرامی نکات مهم مربوط به آن را گوشزد کنیم تا ذهن شما را به نسبت این خرید روشن تر نماییم. با ما همراه باشید.

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

کولر گازی پنجره ای یا اسپلیت (کولر گازی دیواری) ؟

شما قبل از اینکه برای مشاهده و خرید کولر گازی اقدام کنید باید بررسی کنید که کدامیک از انواع کولر گازی ها را می خواهید کولر گازی دیواری (اسپلیت) یا کولر گازی پنجره ای ؟
 بسته به نوع اتاق و نیازهایی که مطرح است باید تهویه مطبوع مناسب را انتخاب نمود.اگر شما مستاجر هستید پیشنهاد ما به شما خرید کولر گازی پنجره ای می باشد چون حمل ونقل و نصب آن آسانتر می باشد ،تغییر مکان و انتقال مکرر اسپلیت دیواری جالب نیست حتی اگر ۲ یا ۳ سال یکبار انجام شود.
کولر گازی پنجره ای پرسرو صدا تر است در مقایسه با اسپلیت ها ،پس اگر توانایی مالی دارید خرید اسپلیت برای شما بهتر خواهد بود.
همچنین کولر گازی دیواری یا همان اسپپلیت سریعتر اتاق و محیط را خنک تر می نماید چون درب باز شونده ی پهن تر و عریض تری دارد که در سکوت اینکار را انجام می دهد،مخصوصا اگر شما در نظر دارید اسپلیت اینورتر را خریداری نمایید از برندهای معروف مانند اجنرال،ال جی،سامسونگ به سختی صدایی از این اسپلیت ها به گوش شما خواهد رسید.
برای اطمینان از کارکرد خوب یونیت خارجی که شامل کمپرسور و کندانسور است بهتر آنست که  آنها را دز زیر سایه نصب نمود تا جریان هوا را بهتر انتقال دهند اگر چه شرط ضروری نیست.
همچنین اسپلیت دیواری بهره وری و طراحی زیباتری به نسبت کولر های پنجره ای دارد.اسپلیت دیواری در طولانی مدت هم پاسخگوی بهتری برای مشتریان بوده است.

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ و واحد انرژی (BTU)

در ادامه بحث نکات خرید کولر گازی می پردازیم به نکته حیاتی دیگر در انتخاب کولر گازی،که ظرفیت درست یا واحد انرژی آن یا اصطلاحا BTU یک کولر گازی می باشد.خرید یک اسپلیت با ظرفیت پایین با توجه به نیازهای واقعی شما، یک ایده بد خواهد بود زیرا اسپلیت باید بیشتر کار کند تا دمای مورد نیاز شما را حفظ کند، در نتیجه مصرف انرژی بیشتری نسبت به همیشه مورد نیاز خواهد بود.
یا اگر شما یک اسپلیت با ظرفیت بیشتر در مقایسه با نیاز خود خریداری نمائید، نه تنها شما هزینه های انرژی بیشتری را باید پرداخت کنید، از طریق خنک کردن بیش از اندازه هیچکس احساس راحتی را یک اسپلیت به ما می دهد پیدا نخواهد کرد.

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

راهنمای خرید کولر گازی پرتابل یا قابل حمل

کولر گازی پرتابل نوع دیگری از کولرگازی است که عملکردی مشابه کولرهای پنجره ای دارد با این تفاوت که کولر به طور کامل در داخل اتاق قرار می گیرد . یک لوله خروجی هوای گرم نیز از پشت دستگاه به بیرون وصل خواهد شد ( تقریبا مانند بخاری گازی) . محدودیت این نوع کولر ها میزان سرمادهی است . معمولا این کولر ها با توجه به قرارگیری کمپرسور در داخل دستگاه توان زیادی ندارد وفقط قابل استفاده در فضاهای کوچک می باشد.

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

همچنین اگر یک اسپلیت با ظرفیت بالا را برای یک فضای کوچک استفاده نمایید سبب ایجاد بوی ناخوشایند و نامطلوبی می شود که غیر قابل تحمل خواهد بود.

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

انتخاب متراژ مناسب برای خرید اسپلیت امری واجب است.اغلب سوال می شود که متراژ مورد نظر را چگونه محاسبه کنیم.در زیر به این مساله می پردازیم:

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

نکته ی مهم در راهنمای خرید کولر گازی: اگر شما در مکانی زندگی می کنید که آب و هوا در آنجا به شدت گرم است مثلا در تابستان دمای هوا بالای ۴۵ تا ۵۰ درجه می شود شما باید ۵۰۰۰ BTU به ظرفیت کولر گازی تان اضافه نمایید.

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

برچسب انرژی روی کولر گازی

بزرگترین ترس مصرف کنندگان در هنگام خرید یک تهویه مطبوع، هزینه انرژی برای اجرای آن است. این یک سوال بسیار رایج است که به ذهن مشتری مبتدی می رسد، که چقدر برق در هر ماه مصرف می کند؟ یا چه نوع برچسب انرژی خریداری کنند ؟
حرف A نشانگر بیشترین بازدهی یعنی مصرف برق کم و هوای خنک تر و حرف G نشان دهنده کمترین میزان بازدهی یعنی مصرف برق زیاد و هوای نسبتا خنک دستگاه است. همچنین علامت اضافه یا پلاس (+)  مقابل حرف A نمایش دهنده میزان بالاتری از مصرف بهینه است که بصورت A +  و  A ++  نمایش داده میشود . بنابراین مناسب ترین برچسب انرژی در کولرگازی اسپلیت همان برچسب انرژی A + و A ++  است.
در کولر های گازی بدون اینورتربازده انرژی آنها به ندرت به A می رسد در حالیکه در کولرهای گازی جدید که از گاز R410A و اینورتر در آنها بکار رفته است بازده عملکرد آنها تا ++A هم بالا می رود.این بدین معناست که کولرهای اینورتر مصرف انرژی بسیار کمتری به نسبت کولرهای پیستونی دارند.
باتوجه به اینکه کولرهای گازی اینورتر دارای رده انرژی بالاتری ( برچسب انرژی A + و A ++ ) هستند توصیه اکید می کنم اگر بودجه کافی دارید حتما مدلهای اینورتر را خریداری نمایید چون در فاصله زمانی ۱ تا ۳ سال بازگشت سرمایه شما تضمین خواهد شد.
در نتیجه هرچه رتبه دستگاه بیشتر باشد، کارآیی آن نسبت به میزان انرژی که مصرف می کند بیشتر می باشد.

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

امتیازات بهره وری انرژی (Energy Efficiency Ratings (EER 

بسیاری از شرکت ها رتبه بهره وری انرژی یا EER تهویه مطبوع خود را به عنوان یک دستاورد تبلیغاتی معرفی و سطح کارایی مدل های خود را به رخ خریداران خود می کشند.اما به نظر ما این نکته اهمیت آنچنان زیادی در بهره وری انرژی یک کولر گازی و تهویه مطبوع خانه ندارد. بهره وری انرژی یا EER با برچسب انرژی نسبت مستقیم دارد یعنی هرچه برچسب انرژی بالاتر باشد بهره وری انرژی یا EER نیز بالاتر خواهد بود. و تفاوت بهره وری انرژی یا EER بین مدل های تولیدکنندگان مختلف متفاوت بوده و حاشیه ساز است. از این رو مااهمیت زیادی برای بهره وری انرژی یا ERR قائل نیستیم و فکر می کنیم ویژگی های دیگری  نیز هستند که مهمتر باشند.

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

کولرگازی گرمایشی/سرمایشی مناسب تراست یا فقط سرمایشی؟

اگر در شهری زندگی می کنید که زمستان های سرد و تابستانهای گرم دارد، داشتن یک سیستم تهویه مطبوع از مهمترین ضروریات زندگی است. معمولا به دلیل کاهش هزینه ، بیشتر افراد کولر گازی سرمایشی می خرند و از خرید کولر سرد و گرم خودداری می کنند.دلیل دیگر نداشتن تجربه در زمینه گرم شدن محیط توسط سیستم تهویه مطبوع است.

آیا کولر گازی می تواند باعث گرم شدن محیط شود ؟

جواب بله است، اگر در منزل کولر گازی از نوع گرمایشی سرمایشی داشته باشید، برایتان تفاوتی ندارد هوای بیرون چگونه است ( سرد است یا گرم ) چون در هر صورت هوای خانه شما بسیار دلپذیر است.
پس توصیه می کنیم مدل گرمایشی و سرمایشی را تهیه کنید تا در هر دو فصل قابل استفاده باشد. البته بستگی به شهری که در آن زندگی می کنید دارد.
همچنین، کولر گازی در زمستان برای گرمایش بازدهی بیشتری دارد، زیرا در مقایسه با بخاری های اتاق صرفه جویی زیادی در انرژی می کند، که با سطح ثابت گرمایشی با سطح ثابت مصرف انرژی اجرا می شود. بنابراین، تهویه مطبوع گرم و سرد در مقایسه با یک بخاری گرم بسیار کارآمد است و دامنه ی بسیار بیشتری از اتاق شما را برای حرارت یکنواخت در زمستان پوشش می دهد.

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

آنچه از امکانات کولرگازی که نباید فراموش کنید … !

اکثر مشتریان تازه وارد که می خواهند کولرگازی برای خود تهیه کنند به سختی به ویژگی هایی که شرکتها ارائه می دهند نگاه می کنند. برخی از ویژگی های قابل توجه مانند Mosquito Away توسط LG، فیلتر PM2.5 در Daikin یا پاناسونیک، تمیز کردن خودکار فیلتر توسط هیتاچی وجود دارد.
با این حال در درازمدت ویژگی چرخش به چهار طرف چپ، راست، بالا، پایین بیشتر مورد توجه خواهد بود برخی از شرکتها به این ویژگی خنک کننده ۳ بعدی (۳D) هم می گویند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

سایر ویژگی های مهم در خرید یک کولرگازی و راه اندازی تهویه مطبوع در خانه

[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text text_larger=”no”]

همچنین، داشتن فیلترهای هوا مانند فیلتر PM 2.5 یا ۳M در تهویه مطبوع گزینه خوبی است؛ با این حال، هزینه تهویه مطبوع را افزایش می دهد و اگر بودجه کافی ندارید به صرفه نیست.
یکی دیگر از قابلیت های جالب توجه این است که در صورت قطع برق، راه اندازی مجدد بصورت خودکار انجام شود. اکثر مردم این ویژگی را فراموش کرده اند و نباید این ویژگی را فراموش کنید!
رطوبت ساز، که فقط در مدل های بالا پیدا می شود، به دلایل بارانی و یا به افرادی که در مناطق نزدیک ساحل قرار دارند و با رطوبت بالا روبرو می شوند، مفید و بسیار مناسب است.
دکمه های درخشان و نور پس زمینه در صفحه نمایش کنترل از راه دور، مفید است، با این حال، صفحه نمایش با نور پس زمینه در اکثر مدل ها پیدا نمی شود، از این رو اهمیت زیادی ندارد.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_single_image image=”8255″ img_size=”full” parallax_scroll=”no”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/3″][vc_column_text text_larger=”no”]

ویژگیهای دیگری مثل  Quick cool, Jet cool, Himalayan cooling نامگذاری های متفاوتی هستند که شرکتهای مختلف برای محصولات خود به کار برده اند که باید به آنها توجه کرد.مثلا ویژگی خنک کننده سریع Quick cool برای زمانی که شما نیاز به خنک کننده سریع در محیط دارید که از موقعیت خارج از منزل با شرایط شدید هوا برخورد کرده اید مناسب است و می تواند سریع شما را به خواسته تان برساند.
اگر شما در مکانی زندگی می کنید که پشه ها برای شما دردسر ایجاد کرده اند، یک ویژگی مانند Mosquito Away (دورکننده پشه) که فقط توسط کولر گازی LG ارائه می شود، در برخی از مدل ها مفید خواهد بود و این یک ترفند نیست، زیرا کارایی آن را در نسخه ی نمایشی Live by LG نشان داده شده است.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

آلیاژ بکار رفته در کندانسور خنک کننده کولرگازی مس است یا آلومینیم؟!

هنگامی که تحقیق خود را در مورد خرید کولر گازی آغاز می کنید، ممکن است فروشندگان کولر گازی به شما بگویند کندانسور مسی بهتر است و مدلهایی که شما انتخاب نموده اید دارای کندانسور آلومینیومی هستند.

کدام یک بهتر است؟ کندانسور (کندانسر) مسی یا آلومینیومی؟

نوع مسی بهتر است ولی نمی توان خرید یک اسپلیت را صرفا به خاطر اینکه کندانسور مسی دارد به کسی توصیه کرد. به فرض اینکه آلومینیومی هم باشند این آلیاژهای آلومینیومی با مواد ضد زنگ پوشیده شده است (مهم نیست که آیا یک نام تجاری به آن اشاره می کند یا خیر، به طور پیش فرض توسط همه تولید کنندگان انجام می شود) و گفته شده است که از همان نوع آلیاژی است که در رادیاتور ماشین استفاده می شود. از این رو، این خازنها محکم هستند و برای سالها بدون هیچ گونه مساله ای ادامه خواهند داشت و این یک واقعیت است!
و رنگ های بکار رفته در پوشش ضد زنگ زدگی و خوردگی متفاوتند بعضی از آنها آبی ، بعضی از آنها سبز و بعضی شفاف هستند.از نظر بنده رنگها فقط ترفند بازاریابی است، چیزی بیشتر نیست. اگر نام تجاری واقعا پوشش ضد خوردگی را در نخی های کندانسور انجام ندهد، فقط به برند خود لطمه زده است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

نکاتی که در نصب کولرگازی بعد از خرید کولر گازی باید رعایت شوند :

[/vc_column_text][vc_column_text text_larger=”no”]

در صورت خرید کولر گازی دیواری یا به اصطلاح اسپلیت حتما فاصله ی بین یونیت داخلی و خارجی را طبق استانداردها رعایت کنید و حداقل باید ۱۵ متر فاصله داشته باشند.
اگر برای اولین بار است که اسپلیت خریداری می کنید حتما از فروشنده بخواهید که یک نمونه از اسپلیت را برای شما نمایش دهد و نحوه ی استفاده از امکانات و ویژگیهای آن را فرا بگیرید چون شاید امکاناتی داشته باشد که شما نحوه ی استفاده از این ویژگیها و فعال کردن شان را ندانید.
این بسیار مهم است که بدانیم خدمات پس از فروش تولید کنندگان مختلف متفاوت هستند. مارک هایی مانند ال جی، اجنرال، سامسونگ و پاناسونیک در خدمات پس از فروش بهترین گزینه هستند. بدترین خدمات پس از فروش Voltas و Hitachi هستند. این شرکتها هر دو خدمات پس از فروش خود را به شرکتهای خصوصی منتقل کرده اند و مشتری راضی نیست.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

نتیجه گیری در رابطه با خرید کولرگازی

امیدوارم مقاله راهنمای خرید کولر گازی برای شما عزیزان مفید بوده باشد خوشحال می شویم نظرات و تجربه های خود را در زمینه خرید کولر گازی با ما به اشتراک بگذارید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

تعمیر داکت اسپلیت زانتی
مقاله قبلی

تعمیر داکت اسپلیت زانتی

مقاله بعدی

آموزش تخصصی تعویض کمپرسور کولر گازی و داکت اسپلیت

آموزش تخصصی تعویض کمپرسور کولر گازی و داکت اسپلیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.