سرویس کولر گازی پنجره ای

خانه » سرویس کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای، یک سیستم یک تیکه است و همه اجزای خنک کننده از جمله فن کولر گازی پنجره ای و کمپرسور همگی در یک قسمت قرار دارند. این کولرها به راحتی قابل حمل هستند و فضای کمی از خانه را اشغال می‌کنند. بهتر است عیب یابی کولر گازی پنجره ای و تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای قبل از شروع فصل گرما انجام شود تا در با شروع فصل، این سیستم با ارزش دچار خرابی نشود.

در ادامه مطالب با ما همراه باشید تا شما را با نحوه تعمیر و عیب یابی کولر گازی پنجره ای پنجره ای آشنا کنیم و بهترین و راحت‌ترین روش برای تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای را به شما معرفی کنیم.

فهرست مطلب

دلایل نیاز به عیب یابی و تعمیر کولر گازی پنجره ای داریم؟

کولر گازی پنجره ای هم مثل کولر آبی و گازی، دچار مشکل و خرابی می‌شود، که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این خرابی ها و مشکلات با نشانه ها و علائمی همراه می‌باشد. در ادامه این محتوا، به بررسی و عیب یابی کولر گازی پنجره ای می‌پردازیم.

در نظر داشته باشید که اگر فردی فنی نیستید، بهتر است که برای عیب یابی و در نهایت تعمیر کولر گازی پنجره ای، از یک متخصص و تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.

کولر گازی پنجره ای روشن نمی‌شود

یکی از علائم و مشکلاتی که برای کولر گازی پنجره ای پیش می‌آید این است که، کولر روشن نمی‌شود. برای عیب یابی و تعمیر این مشکل باید چندین بخش را بررسی و چک کنید. علت های روشن نشدن کولر گازی پنجره ای به شرح زیر است:

 • قطع بودن اتصالات برق: اول از وصل بودن دوشاخه برق مطمئن شوید و اگر وصل بود، پریز برق را با فازمتر بررسی و عیب یابی کنید.
 • قطع شدن فیوز برق: ممکن است مشکل از پریدن فیوز برق باشد، پس فیوز را چک کنید.
 • خرابی و اشکال در قطعات برد اصلی: اگر با بررسی موارد بالا، مشکل حل نشد، شما نیاز به بررسی و تعمیر برد اصلی کولر گازی پنجره ای دارید. برای بررسی قطعات، باید به کمک یک مولتی متر، تمامی قطعات درون برد اصلی را بررسی کنید و هر کدام که مشکل داشت را تعویض کنید.

تعمیر کولر گازی پنجره ای به دلیل خنک نکردن

اگر کولر گزی روشن می‌شود و شروع به کار می‌کند، اما باد خروجی از آن خنک نیست، می‌تواند چندین دلیل داشته باشد. شما باید تمام موارد را بررسی کنید و پس از عیب یابی درست، اقدام به تعمیر کولر گازی پنجره ای کنید. از جمله مواردی که باعث خنک نکرد کولر می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کثیف بودن فیلترهای کولر؛ که در چنین مواقعی باید یا آنها را بشویید یا به طور کامل فیلترها را عوض کنید.
 • تنظیم نبودن دما
 • کثیف شدن کندانسور و یا خرابی آن؛ که بهتر است اول آن را تمیز کنید در صورت برطرف نشدن مشکل اقدام به تعمیر کندانسور کولر گازی پنجره ای کنید.
 • نصب کولر در فضای نامناسب
 • کمبود گاز کولر گازی: علت آن می تواند تمام شدن گاز کولر باشد که باید اقدام به شارژ آن کنید و یا به دلیل مشکلاتی، گاز کولر نشتی دارد که باید آن را برطرف کنید.

سر و صدای زیاد از کولر گازی پنجره ای

ممکن است، کولر گازی به خوبی کار کند و هوای مطلوبی تولید کند، اما با روشن شدن سر و صدای زیادی داشته باشد. علت سر و صدای کولر گازی پنجره ای می‌نواند به دلیل موارد زیر باشد:

 • کولر گازی به درستی نصب نشده است و تراز نیست.
 • موتور کولر دارای یک سری لاستیک لرزه گیر است، که هنگام روشن شدن کولر، از ایجاد لرزش و صدا جلوگیری می‌کند؛ گاهی اوقات سر و صدای کولر به دلیل خراب شدن همین لاستیک های لرزه گیر است.
 • پروانه کولر به بدنه برخورد می‌کند و باعث ایجاد صدا می‌شود.
 • ممکن است پیچ های مربوط به کمپرسور شل شده باشد.
 • ممکن است پیچ های اتصال بخش های مختلف کولر شل شده باشد، بهتر از قبل از هر کاری، پیچ و مهره‌ها را چک کنید.

تعمیر کولر گازی پنجره ای به دلیل خاموش و روشن شدن

یکی از علت های اصلی خاموش و روشن شدن کولر گازی پنجره‌ای، مربوط به ترموستات آن است. وظیفه ترموستات در کولر گازی این است که، زمانی که دمای محیط به اندازه مطلوب رسید، کولر را خاموش کند.

خراب شدن این قطعه باعث می‌شود که کولر با تشخیص اشتباه دما، ناگهان خاموش شود. در چنین شرایطی بهتر است که از یک متخصص برای تعمیر کولر گازی پنجره ای کمک بگیرید.

علت یخ زدن کولر گازی پنجره ای

اگر با صحنه یخ زدگی در کولر گازی پنجره ای مواجه شدید نگران نباشید و دلیل یخ زدن کولر گازی و عیب یابی آن را در موارد زیر بررسی کنید:

 • کم بودن گاز کولر پنجره ای
 • یکسره کار کردن کمپرسور
 • مسدود شدن شبکه اپراتور
 • خرابی سنسور بیرونی کولر گازی
 • گرفتگی در لوله‌ها یا قطعات داخلی کولر گازی
 • خرابی فن‌های پنل داخلی یا پنل خارجی کولر گازی

کولر گازی پنجره ای روشن است ولی کمپرسور کار نمی‌کند

این مشکل عمدتا از خرابی ترموستات کولر گازی پنجره ای است. زمانی که کولر پنجره ای دچار چنین مشکلی می‌شود، در واقع ترموستات آن سوخته است و نیاز به تعویض آن است. به دلیل هزینه ای که تعویض ترموستات برای شما دارد، بهتر است که برای تشخیص درست و دقیق آن، از یک متخصص تعمیر کولر گازی پنجره ای کمک بگیرید.

هزینه تعمیر کولر گازی پنجره ای

شاید به ظاهر هزینه نصب و تعمیر کولر گازی پنجره ای به نسبت سایر کولر گازی‌ها کمتر باشد اما اگر در تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای دقت نشود هزینه خرید و تعویض قطعات آن به ویژه قیمت ترموستات کولر گازی پنجره ای در نوع خودش بسیار بالا است. پس در انتخاب تعمیرکار و حتی سرویسکار کولر گازی خود دقت کنید و زمان سرویس کولر را به عقب نیندازید.

به طور کلی، هزینه تعمیر کولر گازی پنجره ای، به عوامل مختلفی بستگی دارد، به همین دلیل نمی توان یک قیمت مشخص برای آن در نظر گرفت. اما “استاد سرما” این امکان را برای شما فراهم کرده است که قبل از نهایی کردن سفارش خود، از ۵ متخصص با توجه به شرابط و نیاز خود، حدود قیمت تعمیر و سرویس کولر گازی پنجره ای را دریافت کنید. 

عوامل موثر بر قیمت تعمیر کولر گازی پنجره ای چیست؟

از جمله عوامل مهمی، که روی قیمت سرویس و تعمیر کولر گازی پنجره ای موثر است می‌توان به مورد زیر اشاره کرد. متخصصین فعال در “استاد سرما” با توجه به سوالاتی که شما، پیرامون همین موارد در ابتدای ثبت سفارش پاسخ می‌دهید، حدود قیمت را ارسال می‌کنند.

 • عیب یابی و تشخیص مشکل کولر پنجره ای.
 • تعداد قطعات خرابی که نیاز به تعویض دارند.
 • تعداد قطعات خرابی که نیاز به تعمیر دارند.
 • قیمت قطعه ای که نیاز به تعویض دارد
 • نیاز به سرویس کولر گازی پنجره ای
 • هزینه و قیمت گاز کولر گازی
 • اجرت تعمیرکار کولر گازی برای انجام تعمیرات.

نحوه سرویس و تعمیر کولر گازی پنجره ای

سرویس و تعمیر کولر گازی شامل تمیز کردن و تعویض فیلترها، کویل‌ها و پره‌های کولر گازی، شارژ گاز کولر گازی و … می‌شود. این کار سبب عملکرد بهتر کولر گازی شده و کولر شما به طور چشمگیری با راندمانی بالاتر کار خواهد کرد. اما نتیجه مهمتر سرویس کولر پنجره ای، پی بردن و برطرف کردن عیب احتمالی آن است. در ادامه نحوه سرویس و تعمیر کولر گازی پنجره ای را برای مواردی که ذکر کردیم به طور کامل بیان کرده ایم.

 تمیز کردن و تعویض فیلترهای کولر گازی پنجره ای

فیلترهای کثیف و مسدود شده از گردش نرمال هوا جلوگیری می‌کنند و کیفیت هوایی که از آن‌ها عبور می‌کند را تغییر می‌دهند در صورت انتقال این کثیفی‌ها از فیلتر به کویل اواپریتور، عملکرد آن مختل خواهد شد؛ با تمیز کردن فیلتر کولر گازی عملکرد آن تا حدود ۱۵ درصد بهبود می‌یابد در فصل گرما بهتر است فیلترها، حداکثر هر یک ماه یک بار تعویض شوند.

عیب یابی کولر گازی پنجره ای

تعمیر کولر گازی پنجره ای با تمیز کردن کویل آن

کویل اوپریتور و کندانسور کثیفی‌ها را روی خود جمع می‌کنند. این آلودگی‌ها سبب کاهش گردش هوا و عایق شدن کویل می‌شود. و جذب گرما کم خواهد شد برای جلوگیری از این مشکل کویل اواپریتور کولر گازی را پیش از آغاز فصل گرما چک کنید و در صورت نیاز آن را تمیز کنید.

در صورتی که کویل کنداسور بیرونی نیز در محیطی پر از گرد و غبار قرار دارد آن را چک کنید. در صورتی که روی پره‌های آن کثیفی جمع شده است حتما آن را تمیز کنید ناحیه‌های اطراف کویل را تمیز نگه دارید و سعی کنید که آن را در محلی قرار دهید که از منابع کثیفی مانند شاخ و برگ درختان دور باشد. این کار سبب می‌شود که جریان هوای اطراف کنداسور به اندازه کافی و به صورت مناسب ایجاد شود.

رفع خرابی پره‌های کویل کولر گازی پنجره ای

خم شدن پره‌های آلومینیومی روی کویل اوپریتور و کویل کنداسور یکی از دلایل خرابی و نیاز به تعمیر کولر گازی پنجره ای است؛ که سبب مسدود شدن گردش هوا می‌شود. برای تعمیر آن باید با استفاده از برس پره، پره‌ها را به مکان اصلی خود بازگردانید.

مسدود شدن کانال‌های کولر گازی پنجره ای

یکی از کارهای که میتوان برای عیب یابی و تعمیر کولر گازی پنجره ای انجام داد بررسی کانال‌ها است اگر کانال‌ها دچار انسداد شده بودند باید در اسرع وقت نسبت به برطرف کردن انسداد کانال‌ها اقدام کنید چون انسداد کانال‌ها سبب جمع شدن رطوبت اضافی در محیط می‌شود. مهم است که پیش از نصب کولر، به کیفیت کانال سازی توجه داشته باشید.

خرابی درزبندی فریم پنجره با کولر گازی پنجره ای

به جهت عیب یابی و سرویس کولر گازی خود سری به درزبندی بین کولر گازی و پنجره بزنید و در صورت مشاهده خرابی آن را برطرف کنید، چون رطوبت سبب خرابی درزبندی بین کولر گازی و پنجره می‌شود با باز شدن این درزبندی هوای سرد از محیط خانه خارج می‌شود و راندمان آن پایین می‌آید.

تغییر محل نصب کولر گازی پنجره ای

محل نصب کولر گازی پنجره ای هم یکی از آن موارد مهمی است که در صورت عدم توجه به آن باعث اختلال در عملکرد صحیح کولر و در نتیجه خرابی و کاهش عمر کولر پنجره ای شما می‌شود.

نشت یابی و تعمیر کولر گازی پنجره ای

برای نشت یابی کولر گازی پنجره ای، از سیکل ایجاد فشار استفاده می‌کنند؛ در این روش در صورت معیوب بودن کولر گازی، محل نشتی نیز مشخص می‌شود در گذشته ایجاد فشار به وسیله گاز ازت صورت می‌گرفت اما امروزه بیشتر از فشار هوای محیط به وسیله کمپرسور یدکی استفاده می‌نمایند. حداقل فشاری که در یک سیکل استفاده می‌شود Psi 50 است.

نحوه درخواست تعمیرات کولر گازی پنجره ای

جهت ثبت درخواست تعمیر کولر گازی پنجره ای تنها کافی است درخواست خود را در سایت و یا اپلیکیشن “استاد سرما” ثبت نمایید. پس از ثبت درخواست و پاسخ به سوالات ابتدائی، ۵ نفر از متخصصین تعمیر کولر گازی پنجره ای حاضر در “استاد سرما”، درخواست شما را مورد بررسی قرار می‌دهند.

بر اساس توضیحات شما، قیمت تعمیر کولر گازی پنجره ای پیشنهادی خود را برای شما ارسال می‌کنند. شما می‌توانید به پروفایل هر یک مراجعه نموده و از میزان تخصص و مهارت وی اطلاعات خوبی به دست آورید. سپس با توجه به نظرات مشتریان قبلی و میزان تخصص تعمیرکار، بهترین تعمیرکار کولر گازی پنجره ای خود را انتخاب نمایید.

زمان مناسب برای سرویس کولر گازی پنجره ای

توجه داشته باشید که وقتی به شروع فصل استفاده از کولر پنجره ای نزدیک می‌شوید، لازم است تا کولر را سرویس کنید حتی اگر کاملاً سالم باشد. چراکه کولر پنجره ای، شدیداً در معرض گرد و غبار است.

پس برای جلوگیری از بروز خرابی آن در آینده و نیاز به تعمیر کولر پنجره ای بهتر است قبل از رسیدن فصل گرما، مثلا در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد کار سرویس را انجام دهید.

۵ ویژگی بهترین کولر گازی پنجره ای

کولرهای پنجره ای مدل ها و ویژگی های مختلف و متنوعی دارند. براساس تجربه استفاده کنندگان و سرویس کاران، بهترین نوع کولر گازی پنجره ای ۵ مشخصه زیر را دارد:

 1. فیلتر آن به آسانی قابل تعویض باشد.
 2. ترموستات آن به صورت دیجیتالی تنظیم شود.
 3. متناسب با شرایط محیطی مورد استفاده انتخاب شود.
 4. تایمر جهت تنظیم و مدیریت زمان روشن بودن کولر داشته باشد.
 5. کولر گازی بر اساس کلاس آب و هوایی محیط انتخاب گردد. (T1 معتدل، T2 خنک، T3 گرمسیر)
مقاله قبلی

سرویس داکت اسپلیت سقفی

مقاله بعدی

سرویس و تعمیر داکت اسپلیت گودمن

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.