قیمت نگهداری موتورخانه چقدر است؟

خانه » قیمت نگهداری موتورخانه چقدر است؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

عوامل موثر در هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه

در تخمین و برآورد قیمت تعمیر و نگهداری موتورخانه فاکتورها و متغیرهای مختلفی دخیل هستند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها، مواردی از قبیل:

  • حجم و مساحت موتورخانه
  • قدمت تاسیسات موتورخانه
  • چگونگی نگهداری‌ها و سرویس‌کاری گذشته

درواقع متراژ ساختمان، تعداد طبقات، حجم موتورخانه ساختمان، قدمت آن، کیفیت متریال و قطعات مورد استفاده در تاسیسات موتورخانه و نحوه بازبینی‌های تکنسین‌ها همگی از عوامل موثر بر هزینه نگهداری موتورخانه محسوب می‌شوند که می‌توانند میزان مبلغی که باید برای هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه ساختمان کنار بگذارید را کم و زیاد کنند. مشخص است که هرچه مساحت موتورخانه و تجهیرات به‌ کاررفته در آن بیشتر، حجم‌ کاری که باید برای سرویس‌کاری انجام شود بیشتر می‌شود، یا اگر موتورخانه شما قدیمی و مستهلک باشد در بازه‌های زمانی بعضا کمتر و مداوم‌تری نیاز به خدمات تعمیر و نگهداری تاسیسات پیدا می‌کند.

کیفیت نگهداری‌ شوفاژخانه در گذشته، مهارت متخصص تعمیرات تاسیسات، میزان و نوع سرکشی‌ در تعیین قیمت تعمیرات موتوخانه حکم متغییرهای اصلی را دارند.

قیمت نگهداری موتورخانه

تاثیر زمان‌بندی برنامه نگهداری موتورخانه بر هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه

همانطور که می‌دانیم، سرویس و نگهداری موتورخانه براساس یک برنامه زمانی مشخص نهایتا به کاهش هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه می‌انجامد. عوامل متعددی مثل کاربری و مساحت ساختمان، تعداد ساکنین در میزان نیاز به سرکشی متخصصان تعمیر و نگهداری موتورخانه نقش دارند. مثلا یک ساختمان نیاز به سرویس‌های ماهانه تعمیرات موتورخانه دارد و همسایه‌اش نیاز به سرویس هفتگی دارد و برخی مجتمع‌های مسکونی بزرگ هم نیاز به حضور همیشگی یک متخصص موتورخانه شوفاژ در محوطه دارند.

این عوامل طبیعتا میزان هزینه‌ تعمیر و نگهداری موتورخانه را کم یا زیاد می‌کنند. درکل با توجه به گستردگی تعداد واحدها هزینه‌ تعمیر و نگهداری موتورخانه‌ ساختمان، از ماهی ۵۰۰ هزار تومان برای آپارتمان‌های ۴ و ۵ طبقه تا ماهی بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان برای هزینه موتورخانه شوفاژ در مجتمع‌ها و برج‌های بزرگ متغیر است.

نوع تجهیزات موتورخانه شوفاژ در قیمت تعمیرات موتورخانه موثر است

قیمت تجهیزات موتورخانه شوفاژ هم در قیمت تعمیرات موتورخانه نقش بازی می‌کند. برای مثال اگر موتورخانه ساختمان شما یک چیلر جذبی ۱۰۰ تنی، یک برج خنک کن ۱۸۰ تنی و دو دیگ چدنی ۴۰۰ هزار کیلو کالری بر ساعت و دو منبع آبگرم و تاسیسات استخر و سونا و همچنین سامانه برق اضطراری دارد، قیمت تعمیرات موتورخانه ماهانه حدود یک میلیون تومان می‌شود.

مواردی مثل تعویض منبع دوجداره یا کوئل دار تا ۵۰۰ لیتر و تعویض منبع انبساط پشت بام هم هرکدام به‌ ترتیب ۵۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار تومان و ۱۵۰ هزار تا ۲۵۰ هزار تومان خرج برمی‌دارد.

تعویض عقب ۳۰۰ دیگ به ازای هر پره، تعویض عقب ۴۰۰ دیگ به ازای هر پره، تعویض عقب توربودیگ به ازای هر پره، تعویض وسط ۳۰۰ دیگ به ازای هر پره، تعویض وسط ۴۰۰ دیگ به ازای هر پره و تعویض وسط توربودیگ به ازای هر پره هم تولرانس قیمتی از ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان با توجه به هرکدام از انواع دیگ‌ها خواهد داشت.

اگر هم نیاز به تعویض پمپ برگشت دیگ شوفاژ باشد که قیمت پمپ موتورخانه شوفاژ بسته به مارک و مدل متفاوت است و هزینه مربوطه از ۲۰۰ هزار تومان تا ۲۵۰ هزار تومان تخمین زده می‌شود.

قیمت نگهداری موتورخانه

هزینه اسیدشویی چیلر بخشی از هزینه سرویس و نگهداری موتورخانه است

اسید شویی کندانسور و کنترل آن هم یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در هزینه سرویس‌ و نگهداری موتورخانه است که معمولا هزینه اسیدشویی کندانسور با پمپ اسیدشویی استاندارد با اسید دی اسکلر و خنثی‌سازی محیط کندانسور تا ۵۰۰ هزار تومان است و در مورد چیلرها هم توصیه می‌شود که هر دوسال یک‌بار این کار صورت بگیرد و این یعنی قیمت اسید شویی چیلر جذبی احتمالا فشاری بر اهالی ساختمان نخواهد آورد.

شست‌وشوی سیستم اسیدی و پاک‌سازی کامل دستگاه و تعویض هر دو بار کور درایر ضد اسید و درایر رطوبت‌گیر هم بخشی از هزینه اسیدشویی چیلر محسوب می‌شود که ممکن است تا ۷۰۰ هزار تومان شود.

قیمت موتورخانه شوفاژ و اثر آن در محاسبه هزینه تعمیرات موتورخانه

به صورت کلی قیمت موتورخانه ساختمان بسته به اینکه شوفاژخانه چه تعداد دیگ و چند منبع دارد، در هزینه تعمیرات موتورخانه موثر است. همانطور که اجرای موتورخانه با دو دیگ تقریبا ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و با دو دیگ و دو منبع ۵ میلیون تومان و با یک دستگاه چیلر با برج خنک‌کننده تا نه میلیون تومان هم برآورد می‌شود و هزینه‌های تعمیرات موتورخانه هم بر همین اساس متفاوت خواهد بود. قیمت نگهداری یک موتورخانه کوچک شامل یک دیگ آبگرم ۲۵۰۰۰۰ کیلوکالری نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود. البته هزینه تعمیرات موتورخانه شوفاژ بسته به نو یا دست‌دوم بودن شوفاژخانه فرق می‌کند.

قیمت نگهداری موتورخانه

هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه استخر

همچنین هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه استخر خانگی هم بسته به مارک تجهیزات موتورخانه و سیستم تصفیه استخر، نوع گرمایش موتورخانه یا عدم استفاده از وسایل گرمایشی در موتورخانه استخر، نوع لوله و اتصالات مورد استفاده در لوله کشی استخر اعلام می‌شود و قیمت موتورخانه استخر برای راه‌اندازی کامل یک عدد موتورخانه استخر خانگی کوچک شامل خدماتی مثل نصب بویلر (دیگ آب گرم ) و یک عدد منبع دو جداره و لوله و اتصالات و شیرآلات و ساخت کلکتور و یک عدد پمپ و منبع ذخیره آب نزدیک ۱۴ میلیون تا ۱۹ میلیون تومان خواهد بود.

مثل هر تاسیسات ساختمانی دیگری قیمت موتورخانه استخر خانگی بر هزینه‌های تعمیر و نگهداری موتورخانه استخر تاثیرگذار خواهد بود. هرچه تاسیسات گران‌تری داشته باشد، هزینه تعمیر موتورخانه استخر بالاتر می‌رود.

محاسبه هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه

همانطور که اشاره شد، محاسبه هزینه تعمیر و نگهداری موتورخانه پیچیدگی‌های خاص خود را دارد است، به همین دلیل نمی‌توان تنها به لیست قیمت نگهداری موتورخانه اتکا کرد. متخصصان سنجاق با در نظر گرفتن عوامل گوناگون هزینه تعمیر موتورخانه را به شما رایگان اعلام می‌کنند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

مقاله قبلی

نحوه نگهداری و تعمیر چیلر

مقاله بعدی

قیمت نصب موتورخانه

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.