بلاگ

گرمایش داکت اسپلیت

گرمایش داکت اسپلیت

دراین مطلب نحوه راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت آموزش داده شده و همچنین به نکات زیر پرداخته می شود:

  • نکات لازم برای راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت
  • نحوه راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت
  • نحوه کارکرد داکت اسپلیت در حالت گرمایش
  • نکات شارژ کولرگازی اسپلیت در هنگام استفاده از داکت اسپلیت در حالت گرمایش

شاید تصور می شود که از داکت اسپلیت فقط به عنوان تامین کننده انرژی سرمایی و در فصل تابستان و بهار استفاده می شود اما بهتر است بدانید که در مدل‌های بروز کولر گازی قابلیت و گرمایش داکت اسپلیت به آنها افزوده شده که می‌توانند در فصول سرد سال نیز به عنوان یک سیستم گرمایشی عمل کند. یاد هم در انواع داکت اسپلیت و هم در انواع اسپیلت تعبیه شده است.

نکات لازم برای راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت

بر روی پنل تمامی کولرهای گازی برچسب ای با عنوان برچسب فنی یا پلاک دستگاه درج شده است که بر روی اینورتر تمام مشخصات و ویژگیهای کولر گازی نوشته شده که می‌توانید با توجه به آن به تمامی اطلاعات گرمایشی و سرمایشی بودن کولر گازی خود پی ببرید.

بر روی این برچسب می‌توانید نشانگر سرمایشی بودن و یا گرمایشی بودن سیستم را مشاهده کنید که برای افراد مبتدی و نا آشنا کاملا مشخص می باشد اما افراد متخصص در زمینه تعمیر کولر گازی با نگاه کردن به این برچسب به راحتی به گرمایشی و سرمایشی بودن کولر گازی شما پی خواهند برد. بعد از مطمئن شدن از اینکه کولر گازی شما دارای سیستم گرمایشی می باشد می توانید با روش زیر سیستم گرمایشی کولر گازی خود را راه‌اندازی کنید.

نحوه راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت

در گام اول ابتدا کولر گازی اسپیلت را خاموش کنید سپس ریموت کنترل کولر گازی را برای این کار تنظیم کنید. دقت داشته باشید که ریموت کنترل با کولرگازی هیچ ارتباطی نداشته باشد برای این کار می توانید دستتان را جلوی چشم ایجاد کنترل بگیرید. سپس تنظیمات روی ریموت کنترل را به این صورت انجام دهید.

بر روی ریموت کنترل کولر گازی دکمه ای به نام menu وجود دارد که با زدن آن می توانید گزینه های زیر را مشاهده کنید که هر کدام برای حالت های مختلف کولر گازی در نظر گرفته شده است :

  • AUTO
  • COOL
  • DRY
  • HEAT
  • FAN

حالت HEAT برای مواقعی است که نیاز به گرمای بیشتری دارید، با زدن این دکمه نماد خورشید اسپلیت را بر روی صفحه نمایش می توانید ببینید با زدن دکمه TEMP که به صورت یک فلش به سمت بالا یا پایین دارد می‌توانید گرمای مورد نظر خود را تنظیم کنید. دمای ۲۸ و ۳۰ درجه می تواند گرمای مطلوبی را به محیط پیرامون شما دهد. همچنین این دما بهترین حالت برای موتور کولر گازی می باشد و همچنین مصرف برق پایینی نیز دارد.

در بعضی از داکت اسپلیت ها دمای ۲۷ و ۲۶ درجه احساس سرما و ۳۳ درجه هوای مطلوبی را به محیط اطراف می دهد. پس با توجه به نوع کولر گازی خود و دمای مطلوبی که مدنظر دارید کنترل را تنظیم کنید و سپس می توانید آن را خاموش و بعد از اینکه جلوی دستگاه اسپیلت یا کولر گازی گرفته اید آن را روشن کنید و از دمای مطلوبی که تنظیم کرده اید، لذت ببرید.

نحوه کارکرد داکت اسپلیت ها در حالت گرمایش

با توجه به اینکه در داخل دستگاه گاز می باشد و برای عملکرد مناسب سیستم گرمایشی در فصل زمستان باید این گاز در کمپرسور گرم شود و از طریق یک شیر چهار طرفه به طرف اواپراتور هدایت گردد. اواپراتور شامل صفحات آلومنیومی و لوله های مسی می باشد که می تواند گرما را به سمت محیط و بیرون دستگاه منتقل کند. چیزی که باعث گرم شدن لوله ها و طبقات می‌شود هوای گرم ورودی است که از کمپرسور به این محفظه وارد می شود این هوای گرم در کسری از ثانیه می توانند فضای اطراف شما را گرم کند.

نکات شارژ داکت اسپلیت در هنگام استفاده از داکت اسپلیت در حالت گرمایش و راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت

در هنگام استفاده از داکت اسپلیت در حالت گرمایشی حتما باید میزان گاز موجود در دستگاه بررسی شود. اگر گاز داخل دستگاه به حد استاندارد نباشد باید از افراد متخصص در زمینه سرویس داکت اسپیلت بخواهید تا شارژ گاز کولر گازی را برایتان انجام دهند. اگر شارژ گاز کولر گازی به موقع انجام نشود آسیب های جدی به دستگاه شما وارد می شود. با توجه به دمای محیط درجه داکت اسپلیت را طوری تنظیم کنید که نیاز به باز کردن پنجره و یا خاموش کردن مکرر کولر گازی نباشد.

سرویس و تعمیر داکت اسپلیت

سرویس و تعمیر داکت‌اسپیلت یا بهتر می توان گفت سرویس و تعمیر با توجه به افزایش قیمت داکت اسپلیت در ایران و بخصوص در شهر تهران و با توجه به مشکلات اقتصادی مردم و همچنین با توجه به دلیل پیچیدگی ساختمان و بوجود آمدن شرایطی مانند کرونا، دستگاه اسپلیت مورد توجه بسیاری از مصرف کنندگان این سیستم تهویه قدرتمند که در شمار کولر گازی قرار دارد، باشد و از اهمیت بسیار بالایی برای سیستم تهویه خانگی و اداری برخوردار است.

با شروع هر فصل سال نیاز به استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی مناسب شدت پیدا میکند. این امر سبب میشود که بسیاری از افراد از داکت اسپیلت های متنوع یا پکیج های گرمایشی جهت تامین دمای مورد نیاز منزل خود استفاده کنند. بنا بر تنوع داکت اسپیلت ها ارائه شده امکانات عرضه شده در آنها تقریباً یکسان است. هر داکت اسپیلتی دارای یک دو شاخه جهت اتصال به برق، یک پنل جهت نمایش دمای دستگاه و یک ریموت کنترل است. سرمایش یا گرمایشی که توسط این وسیله تأمین میشود نسبت به سایر وسایل بسیار مناسب تر است. به عنوان مثال کافی است جهت تامین برودت منازلتان دمای داکت اسپلیت را روی مقدار مورد نظرتان قرار دهید و در کمتر از چند ثانیه از میزان خنکی جاری شده در فضا لذت ببرید.

خرید یک دستگاه اسپلیت که دارای پشتیبانی فنی از سوی خریدار ان می باشد برای شما مشتریان گرامی در فصل گرما و تابستان بسیار کاربری و حائز اهمیت می باشد. لذا ما در استاد سرما برای فروش تک تک محصولات خود در دسته داکت اسپلیت به شما گارانتی تضمینی خرید در رابطه با خرابی های احتمالی را می دهیم و نیازی به نگرانی از این بابت ندارید.

تعمیر کار داکت اسپلیت و سرویسکار داکت اسپلیت

با توجه به این موضوع و در هنگام انتخاب تعمیرکار و سرویسکار داکت اسپیلت می بایستی شما مشتریان گرامی نهایت دقت را داشته باشید چرا که اگر تعمیر و یا حتی سرویس دستگاه داکت اسپلیت خود را بر عهده کارشناسان و تعمیرکارانی که تازه به این عرصه وارد شده اند و تجربه ای آنچنانم ندارند بسپارید برای شما صرف هزینه آتی خواهد داشت. و حتی ما پیش بینی می کنیم که دیگر سرویس شما قدرت تعمیر را نداشته و از بین نیز برود و کارایی گذشته خود را از دست دهد. کار تعمیر داکت اسپلیت و سرویس داکت اسپلیت از عهده کسانی بر می آید که مانند کارشناسان ما در استاد سرما سالهاست این خدمات تعمیرات داکت اسپلیت و خدمات سرویس داکت اسپلیت را انجام می دهند.

هزینه و قیمت سرویس و تعمیر داکت اسپلیت

شرکت استاد سرما، پیشتاز و مرجع در امر اطلاع رسانی هزینه و قیمت سرویس و تعمیر داکت اسپلیت در تهران در امر خدمات تعمیر داکت اسپلیت، خدمات سرویس دوره ای داکت اسپلیت و سایر خدمات جانبی از جمله رفع ارورهای داکت اسپلیت به شما دوستان عزیز پیشنهاد می کند تا برای سرویس دوره ای داکت اسپلیت منزل و یا محل کار خود به این شرکت و نیروهای مجرب و کارشناسش اعتماد کنید.

تغییر فصل داکت اسپلیت

یونیت داخلی و خارجی را شستشو و نظافت کنید

با رسیدن فصل زمستان، برای آن که داکت اسپلیت از حالت سرمایش به گرمایش تغییر وضعیت دهد، نیاز است که به عنوان اولین قدم فیلتر یونیت داخلی را شستشو دهید.

به منظور انجام این کار پس از باز نمودن دریچه بازدید داکت اسپلیت و یا جدا نمودن آن از دستگاه به طور کامل آن را بشویید.

بعد از آن نوبت به یونیت خارجی خواهد رسید. با کمی دقت می توان شبکه ای با فین‌های شبیه رادیاتور اتومبیل را در بخش پشتی یوینت خارجی مشاهده نمود. به منظور شستشوی این بخش به طوری که موتور فن دستگاه آب نبیند، با آب و مواد شوینده آن را بشویید.

برخی از افراد بر این باورند که سرویس سالیانه داکت اسپلیت در فصل بهار و به منظور تغییر حالت گرمایش به سرمایش کافی بوده و نیازی نیست که در پاییز نیز این کار را تکرار نمود. اما واقعیت آن است که سرویس و شستشوی داکت اسپلیت ها باید در هر دو فصل انجام شود.

به کمک سرویس دوره ای دستگاه، به راحتی می توان خیلی زودتر به مشکلات کوچک تر به وجود آمده در دستگاه پی برده و سریع تر آن ها را برطرف نمود.

شیرهای ورودی و خروجی آبگرم داکت اسپلیت را باز کنید

چنانچه موتورخانه مرکزی وظیفه گرمایش ساختمان را برعهده دارد، نیاز است تا نسبت به باز کردن شیر فلکه های ورودی و خروجی آب گرم متصل به کویل آبگرم دستگاه اقدام نمایید.

اما در صورتی که تامین گرمایش واحد به شکل جداگانه و به وسیله پکیج صورت می گیرد، شما می توانید برای انجام این مرحله بخش گرمایش پکیج را روشن نمایید. در صورت نیاز به فعال بودن حوله خشک کن واحد در فصل زمستان، این امکان وجود دارد تا باز هم پکیج را بر روی حالت گرمایشی حفظ نمایید.

حالت دستگاه را از روی کنترلر یا ترموستات تغییر دهید

اکنون وقت آن رسیده که در این مرحله وضعیت دستگاه را با استفاده از کنترلر دستگاه روی حالت HOT گذاشته و دمای دلخواه را در محدوده 18  تا 25 درجه قرار دهید.

لازم به ذکر است که کمپرسور بر مبنای دمای محیط روشن و خاموش خواهد شد. در واقع در صورت گرم نبودن هوا و قرار داشتن دما در حدود ۲۳ درجه، چنانچه شما دمای ۲۵ درجه را انتخاب نمایید، باد خارج شده از دستگاه در چنین حالتی گرم می باشد. از این رو دما را در همان اول بر روی ۱۸ درجه تنظیم نموده و پس مدتی که از فعالیت دستگاه گذشت، چنانچه احساس کردید که هوای محیط سرد می باشد، می توانید نسبت به افزایش دما اقدام و دمای مورد نظر خود را تنظیم نمایید.

کم شدن گرمایش داکت اسپلیت

در این مورد پس از اطمینان از سالم بودن پکیج و یا ورودی آب داغ از موتورخانه باید دقت داشته باشید که سیستم کاملا هواگیری شده باشد و دمای لوله رفت و برگشت کویل آبگرم و زیر پکیج هردو داغ باشندگ

مورد شایع و بزرگ دیگری که در این مورد مشاهده می‌شود عدم اجرای اصولی و یا عدم انتخاب ظرفیت داکت اسپلیت در محیط می باشد.
زبان ساده داکت اسپلیت هواساز قدرت تامین گرمایشی و سرمایشی آن محیط را ندارد.

در حالت تابستان کویل دیگری قرار دارد که سرما از طریق کمپرسور وارد آن میشود اما مورد بحث ما گرمایشی یا حالت زمستانه هواساز می باشد.

برای تامین آب گرم هواساز با کویل هواساز از موتورخانه و یا پکیج استفاده میشود.

به این ترتیب لوله رفت و برگشت پکیج به ورودی و خروجی هواساز متصل می‌شود و آب گرم داخل آن گردش می کنند.

و به مرور زمان که موتور  گرما را گرفته و به محیط می‌دهد دمای کویل پایین آمده و مجدداً پکیج شروع به گرم کردن آب می نماید .

این سیکل آن قدر ادامه می یابد تا دمای محیط دمای تنظیمی کاربر برسد و در نهایت در زمانی که  دمای استاندارد تنظیمی کاربر رسید پکیج اصطلاحا ترموستات می‌کنند.

بعد از گذشت زمان و پایین آمدن دما مجددا شروع به کار می کنند.

برای تنظیم نمودن ترموستات کنترل هواساز در حالت زمستانه ، ترموستات یا کنترلر را در حالت فن و یا گرمایشی خورشیدی قرار دهیم

راه اندازی گرمایش داکت اسپلیت

برای راه اندازی سیستم گرمایش داکت اسپلیت شما نیاز به مراحل زیر دارید که عبارتند از ؛

1- شست و شو و نظافت یونیت داخلی و خارجی:

با شروع فصل سرما برای تغییر وضعیت داکت اسپلیت از حالت سرمایش به گرمایش، اولین کاری که باید انجام داد شستشوی فیلتر یونیت داخلی می باشد.
برای این کار می بایست دریچه بازدید داکت اسپلیت را باز نمایید و با جدا کردن آن از دستگاه اقدام شستشوی کامل آن نمایید.
سپس به سراغ یونیت خارجی بروید، اگر توجه کنید قسمت پشت یونیت خارجی دارای شبکه ای با فین‌های شبیه رادیاتور اتومبیل وجود دارد که می توانید توسط آب و مواد شوینده، طوری که  آب به  موتور فن دستگاه نفوذ نکند این قسمت را شستشو دهید.

عده ای تصور می کنند که اگر در اول فصل بهار برای استفاده از حالت سرمایش داکت اسپیلت را سرویس کرده اند دیگر در اول پاییز هنگام استفاده از حالت گرمایش نیاز به سرویس دستگاه نیست در حالی که باید در ابتدای هر دو فصل به سرویس و شستشوی داکت اسپیلت ها پرداخته شود.

با سرویس دوره ای دستگاه از عیب های کوچک دستگاه قبل از آنکه برای شما دردسر ساز شوند آگاه می شوید.

2- باز کردن شیرهای ورودی و خروجی آبگرم داکت اسپلیت:

در صورتی که گرمایش ساختمان توسط موتورخانه مرکزی می باشد حتماً شیر فلکه های ورودی و خروجی آب گرم متصل به کویل آبگرم دستگاه را باز کنید.
و اگر گرمایش واحد به صورت مجزا و توسط پکیج می باشد، می توانید با روشن کردن قسمت گرمایش پکیج این مرحله را انجام دهید، البته اگر نیاز است که حوله خشک کن های واحد در زمستان فعال باشند می توانید پکیج را همچنان روی حالت گرمایش نگه داریم .

3-  تغییر حالت (mode) دستگاه از روی کنترلر یا ترموستات:

در این مرحله از روی کنترلر دستگاه وضعیت دستگاه را روی حالت HOT قرار دهید و دمای دلخواه را بین ۱۸ تا ۲۵ درجه تنظیم نمایید، لازم به ذکر است که خاموش و روشن کردن کمپرسور بر اساس دمای محیط  انجام می شود، یعنی اگر هوا گرم نباشد و مثلا دمای محیط حدود ۲۳ درجه باشد و شما دمای دلخواه را روی ۲۵ درجه تنظیم نمایید، دستگاه شما در این حالت باد گرم میزند.برای همین در ابتدای کار دما را روی ۱۸ درجه تنظیم نمایید و بعد از گذشت کمی از کارکرد دستگاه اگر هوای محیط سرد شده بود دما را بالاتر و روی دمای دلخواه تنظیم نمایید.

با توجه به مدل ریموت کنترلر داکت اسپیلت شما تنظیم دما متفاوت می باشد شما می توانید با رفتن به قسمت تنظیمات دما دمای دلخواه منزلتان را در هر فصلی تنظیم کنید همان گونه که پیشنهاد شد از دما 18 در جه شروع به افزایش دما کنید تا به دما مطلوب برسید به این نکته توجه ویژه کنید مه دما تنظیم شده از سمت شما دما قطع و پایان کار فن و هوا ساز داکت اسپیلت می باشد

4- قدم آخر شامل 2 نکته می باشد که در حین استفاده آنها رعایت کنید:

نکته اول: حتما به جای گیری یونیت یا همان اپراتور اصلی که خارج از محل سکونت قرار دارد توجه فرمایید که ورودی ( مکنده هوا که پشت یونیت می شود ) و خروجی هوا ( دمنده هوا که جلو یونیت ) می شود به اندازه کافی باز باشد که در چرخش هوا مشکلی پیش نیاید
نکته دوم: بسیار مهم است که خروجی داکت اسپیلت ها در اتاق های مختلف گرفتگی یا بسته بودن ایجاد نشد باشد ، حداکثر 50 در صد خروجی داکت اسپیلت ها باید بسته باشد .علت این کار ایجاد جریان کافی هوا در کویل و اواپراتورو جلوگیری از یخ زدگی می باشد، مخصوصا در داکت اسپلیت هایی که کویل آب گرم دقیقا کنار اواپراتور است .

**به راحتی با همین 4 مورد می توانید داکت اسپلیت را تغییر وضعیت دهید و دمای محیط خود را در فصل سرما گرم کنید.

ترموستات داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها یکی پر کاربرد تربن دستگاه های تهویه مطبوع بوده که امروزه در بسیاری از ساختمان های جایگزین سیستم های سنتی کولر آبی شده و آسایش و راحتی بیشتری را بعنوان یک سیستم تهویه مطبوع واقعی فراهم میکنند. این دستگاه قابلیت سرمایش و گرمایش را بوسیله کمپرسور داشته و اساس کار آن مشابه کولر گازی دیواری می باشد با این تفاوت که یک یونیت سقفی توکار جایگزین یونیت دیواری شده و بوسیله کانال کشی هوای مطبوع را به چندین فضای متفاوت میرساند.داکت اسپلیت ها در انواع اینورتر و معمولی موجود بوده و در برخی از آنها از کویل آبگرم بعنوان سیستم گرمایشی استفاده میشود. شرکت مرصوص کام تولید کننده انواع ترموستات دیجیتال جهت کنترل داکت اسپلیت های معمولی و اینورتر همراه با کویل آبگرم می باشد.

کویل داکت اسپلیت

کویل داکت اسپلیت از سیستم‌های تامین‌ کننده سرمایش و گرمایش می‌باشد که کویل آبگرم داکت اسپلیت برای فصل سرما و اواپراتور در فصول گرم سال کاربرد دارد. کویل های داکت اسپلیت از متریال مس تولید شده و در انواع مختلف سایز تیوب مسی تغییر میکند. کوئل آب گرم از پرمصرفترین نوع در انواع داکت اسپلیت بوده و راندمان گرمایی را افزایش می‌دهد. این نوع تجهیزات در واحدهای مسکونی، اداری و تجاری داخل پکیج دیواری یا موتورخانه کارایی دارند. همچنین گرمایش توسط سیستمهای داکت اسپلیت مصرف برق کمتری را نسبت به کمپرسور دارا است. شرکت کویل سازی تهویه دی ایکس یکی از معتبرترین سازندگان در زمینه تولید کویل آبگرم داکت اسپلیت میباشد.

مقالات مرتبط